Strie, nepříjemné, nevzhledné a někdy i bolestivé jizvičky, které trápí ženy i muže. Složitá je nejen prevence, ale samotné odstraňování. Co na drobné prasklinky zabírá?
Největší rizikovou skupinou pro vznik strií jsou těhotné ženy, ale nevyhnou se ani dětem v pubertě či obéznějším ženám a mužům. V těhotenství postihují až 85 % žen. Jak s nimi bojovat a dá se zvítězit?
Jak konečně vyhrát tento boj
Lidská kůže je tvořená několika vrstvami. Růstem se pomocí elasticity přirozeně zvětšuje na objemu a natahuje. Samozřejmostí je, že pružnost kůže s věkem klesá. Strie vznikají při extrémním natažení kůže. Pokožka je v poškozeném místě ztenčená, jde o jakési vnitřní jizvy a v kůži pod striemi chybí jakékoliv elastické vlákno. Tento stav je nezvratitelný, ale existuje celá řada korekcí.
Číslo 1 prevence
“Vhodná prevence? Rychle netloustnout a nepřibírat, což platí i pro nadměrně posilující muže. Důležité je kůži několikrát denně promazávat třeba obyčejným pleťovým mlékem nebo speciálními přípravky, které jsou přesně na tento problém vymyšlené. Hlídat si váhu a dodržovat základy zdravé životosprávy,”
Úplně se zbavit strií není zcela možné. Nejrizikovější části těla pro vznik jizviček jsou stehna, boky, břicho, prsa a ruce. Hlavním úkolem je tedy správná prevence:
- Dostatečný přísun tekutin.
- Správná životospráva.
- Promazávání ohrožených partií těla.
- Prokrvující masáže.
- Užívání potravinových doplňků s kolagenem a vitaminem E.
- Pravidelné a pozvolné posilování náchylných partií.
Prokrvující masáž
Každá ženy i muž by si měli udělat čas, třeba jenom minutu na to, aby používali kvalitní krém nebo olej a masážní houbičkou a díky tomu si promasíroval celé tělo. Je to velký pomocník v prevenci a opravdu to někomu nevezme mnoho času. Já osobně používám tělový peeling, který si vložím na masážní houbu a krouživým pohybem masíruji partie, kde strie a nebo i celulitídu mám.
Sklony k tvorbě strií
Někteří lidé mají větší sklony k tvorbě těchto malých pajizévek. Je to hned z několika důvodů, mezi ty nejdůležitější patří:
Dědičnost: I genetické vlohy mohou za větší tvorbu strií. Co máme zapsané v kódu, nelze změnit, pouze ovlivnit.
Hormonální změny: Nastávají přirozeným způsobem – puberta, těhotenství, menopauza atd. – nebo poruchou vylučování hormonů do krevního řečiště. Hormonální změny způsobují i některé léky (steroidy, kortikoidy). Kůže se jejich užíváním ztenčí a omezí tvorbu kolagenu.
Těhotenství: Zde záleží na mnoha faktorech. Kromě hormonálních změn jde o tempo a množství nárůstu hmotnosti a o velikost plodu.
Obezita: Někteří obézní lidé strie nemají, opět záleží na rychlosti a množství tloustnutí. A dále tu je faktor stáří. Při nabírání hmotnosti v dospělosti či pokročilém věku kůže nezvládá extrémní vypětí a praská.
Připravte tělo na zátěž dopředu
Vhodné je také nečekat s přípravou svého těla pokožky až do druhé poloviny těhotenství, ale začít ještě před otěhotněním. Hluboké vrstvy pokožky k postupnému rozpínání připravíte tím, že budete posilovat svalstvo břišní stěny pravidelným cvičením. K lepší pružnosti pokožky přispívá také kolagen, proto před i během těhotenství konzumujte stravu i další produkty, které hladinu kolagenu v těle zvyšují. Se skladbou stravy i vhodnými doplňky výživy vám poradí váš lékař.
“Pokud se navzdory všemožné péči strie objeví, mohou pomoci lasery. Strie sice nelze vyzmizíkovat z povrchu kůže, ale můžeme velice výrazně zlepšit jejich vzhled,” dodává dermatoložka.
Ať už strie máme nebo chceme zahájit vhodnou prevenci, pak pamatujte, že jde o velmi těžký boj s nejistými výsledky. Vždyť mít vlastní dítě je přeci něco krásného a několik jizviček za to stojí, nebo ne?
Ale pravidlo číslo jedna MAZAT MAZAT MAZAT 😀